Akustyka sali weselnej

Akustyka sali weselnej

Podczas wyboru sali weselnej przywiązujemy największą uwagę do jej lokalizacji, wystroju wnętrza, otoczenia czy jakości obsługi. Nie ma w tym chyba niczego dziwnego. Warto jednak zastanowić się nad jeszcze jednym, często pomijanym aspektem, jakim jest akustyka sali.

Na co ma wpływ akustyka sali weselnej?

Akustyka sali weselnej ma znaczący wpływ na odbiór muzyki, zrozumiałość mowy i ogólny komfort bawiących się gości. Słuchanie oraz wykonywanie muzyki w pomieszczeniu o złych warunkach akustycznych jest bardzo męczące. Pogłos jest zjawiskiem, które nadaje muzyce przestrzeń i głębię. Gdy jednak będzie go w pomieszczeniu za dużo, odbiór muzyki stanie się mocno utrudniony. W salach weselnych o zbyt dużym czasie pogłosu możemy mieć wrażenie, że zespół muzyczny gra zbyt głośno. Napotykamy jednocześnie na trudności ze zrozumieniem słów piosenek, a dźwięki basowe stają się rozmyte, dudniące i nieczytelne. Problemu tego nie zlikwiduje nawet najwyższej klasy sprzęt nagłośnieniowy. W salach o niekorzystnej akustyce mamy do czynienia ponadto ze zjawiskiem potęgowania się rozmów gości przy stolikach oraz odgłosów sztućców i talerzy. Podsumowując – na sali panuje ogólny hałas.

Od czego zależy akustyka sali weselnej?

Akustyka sali weselnej zależy od jej wymiarów i układu samego pomieszczenia, ale przede wszystkim od materiałów, którymi wykończono wnętrze. Przyjmuje się w uproszczeniu, że korzystnymi akustycznie materiałami są drewno, cegła naturalna i wszelkie powierzchnie nieregularne. Akustykę poprawiają dywany, wykładziny, grube płótna i zasłony. Nasz niepokój powinny wzbudzić natomiast duże powierzchnie pokryte płytkami, gresem, „gołe” betonowe ściany oraz wielkie tafle szkła. Materiały te stosowane są dziś często w wielu nowoczesnych salach. Przy braku właściwej adaptacji akustycznej w takich pomieszczeniach nie da się niestety ani komfortowo słuchać, ani wykonywać muzyki. Warto więc wybór takiej sali odłożyć i powtórnie przemyśleć. Jeżeli natomiast zastanawiamy się nad urządzeniem przyjęcia weselnego w stylizowanej na staropolską gospodę, drewnianej karczmie – nie mamy się czego obawiać. Akustyka takich wnętrz, wprawdzie może niekiedy zbyt sterylna, o bardzo krótkim czasie pogłosu, daje duże pole manewru zespołom muzycznym w zakresie kształtowania własnego brzmienia. Brakujący pogłos może zostać w łatwy sposób uzyskany na drodze elektronicznej w sprzęcie nagłaśniającym.

Jak kształtuje się kwestia akustyki sal weselnych na Podkarpaciu?

W naszym regionie istnieje kilkanaście sal weselnych, w których na etapie projektowania i wykończenia wnętrz uwzględniono kwestię właściwej akustyki. Świadczy to o tendencji do podwyższania się standardów lokali weselnych i jednocześnie jest wyrazem dbałości o klientów. W wielu podkarpackich obiektach akustyka sali jest jednak dziełem przypadku, elementem pomijanym czy niedocenianym. Problem „złej” akustyki wynika w dużej mierze z nieświadomości inwestorów w tym zakresie.

W jaki sposób możemy samodzielnie sprawdzić akustykę sali?

Choć akustyka stanowi potężny dział fizyki, a do opisywania zjawisk akustycznych stosuje się skomplikowane wzory, warto skorzystać z doskonałego przyrządu pomiarowego, którym są własne uszy. Najprostszym sposobem jest wyjście na parkiet sali weselnej i głośne klaśnięcie w dłonie. Jeżeli usłyszymy odbicia dźwięku, takie jak echo czy pogłos, powinniśmy się zaniepokoić. Warto także zasięgnąć opinii zespołów muzycznych, które znają wiele lokali weselnych w regionie i będą mogły udzielić nam informacji na temat akustyki danego miejsca.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *