Jak wybrać dobry zespół na wesele?

Wybór właściwego zespołu muzycznego jest jednym z głównych czynników decydujących o atmosferze panującej na przyjęciu weselnym. W ostatnich latach z pewnością nie można narzekać na brak ofert ze strony zespołów. Większość grup muzycznych posiada bowiem własne strony internetowe lub wizytówki na łamach serwisów o tematyce weselnej. Dostępne są liczne fotografie, filmy oraz nagrania dźwiękowe mające prezentować poziom wykonawczy zespołów.

Czy wspomniane wirtualne formy prezentacji mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Jak odnaleźć się w ogromie ofert? Czym się kierować i na co zwracać szczególną uwagę, by nie popełnić błędu przy wyborze zespołu muzycznego?

Mobilność zespołów

Jeszcze nie tak dawno zasięg działalności zespołów muzycznych ograniczał się najczęściej do jednej miejscowości, gminy czy powiatu. Zaspakajało to lokalne potrzeby mieszkańców. Dzisiaj, dzięki sieci Internet, mamy dostęp do ofert setek grup muzycznych z całej Polski, oferujących dojazd do miejsca wskazanego przez klienta. Na przyjęciu weselnym w Rzeszowie może więc zagrać zespół z Katowic, jeżeli tylko mamy takie życzenie. Praktyka pokazuje jednak, że najlepiej ograniczyć swe poszukiwania do zespołów działających w promieniu do 100 km. Unikamy wtedy kosztów ewentualnych noclegów dla zespołu, a koszty paliwa również będą mniejsze. Zmęczeni podróżą członkowie zespołu mogą ponadto nie zaprezentować w pełni swoich możliwości. W grę wchodzi również ważna kwestia ewentualnych różnic w repertuarze. Nie oczekujmy, że przybyły z daleka zespół będzie znał nasze regionalne melodie!

Zespół „profesjonalny”

W opisach zespołów muzycznych niezwykle często pojawia się przymiotnik „profesjonalny”: profesjonalna oprawa muzyczna, profesjonalni muzycy, profesjonalny sprzęt nagłaśniający, profesjonalne efekty świetlne… Konfrontując wspomniane opisy z rzeczywistością można odnieść dziwne wrażenie, że przymiotnik ten używany jest w ostatnim czasie zbyt często i chyba trochę na wyrost. Skoro wszyscy mają profesjonalny sprzęt i są profesjonalnymi muzykami to dlaczego poziom artystyczny jaki prezentują jest diametralnie różny?

Nie bez znaczenia jest fakt, czy poza oprawą muzyczną wesel członkowie zespołu podejmują działalność w innych zespołach estradowych, czy są otwarci na różnorodne gatunki muzyczne, czy biorą udział w warsztatach wokalno-instrumentalnych i przede wszystkim czy muzyka jest dla nich prawdziwą pasją. Wykształcona w ten sposób świadomość muzyczna przekłada się na to, co słyszymy później podczas przyjęć weselnych.

Gitarzysta

Na rynku funkcjonuje wiele ambitnych zespołów, które z roku na rok podnoszą poziom estetyczny swojej gry, pracują nad ciekawymi aranżacjami wykonywanych utworów. Warto to docenić. Nie brakuje jednak i takich, dla których „granie po weselach” stało się rutyną i traktowane jest jedynie jako źródło dochodu. Warto pamiętać, że w muzyce nie powinno być miejsca na bylejakość. Nawet z pozoru proste i błahe standardy weselne można opracować w ciekawy sposób.

Skład zespołu

Przeglądając oferty zespołów zobaczyć możemy małe, 2-osobowe składy, ale także 3, 4, 5, a nawet 6 i więcej-osobowe grupy muzyczne. Które z nich grają w 100% na żywo, które częściowo, a które wcale? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Poniżej omówione zostały typowe składy weselne z uwzględnieniem możliwych modyfikacji (kliknij w znak plusa).

Tzw. żywy skład
Zespół, w którym sekcja rytmiczna została zastąpiona przez automatyczny akompaniament
Zespół korzystający z podkładów audio lub MIDI

Demo zespołu prawdę Ci powie?

Internet pozwala na przesyłanie dobrej jakości materiałów dźwiękowych. W wielu przypadkach nagrania demo poszczególnych zespołów porównać można do mocno obrobionych zdjęć fotomodelek. Konfrontacja z rzeczywistością może wywołać rozczarowanie. To, co słyszymy na stronie internetowej często nie odzwierciedla prawdziwego brzmienia, jakie później usłyszymy na sali weselnej.

Współczesne możliwości w zakresie nagrywania i edycji dźwięku pozwalają na korekcję nieczystości dźwięku, usuwanie nierówności w grze instrumentalistów czy maskowanie niedociągnięć. Studyjne demo nie zawsze ma wiele wspólnego z prawdziwym brzmieniem zespołu. Zdarzają się także przypadki, że do nagrań zatrudniani są jednorazowo inni, lepsi instrumentaliści. Dlatego warto obejrzeć filmy z wesel i wybrać się na salę weselną lub inną imprezę obsługiwaną przez zespół, aby posłuchać brzmienia w warunkach bojowych.

Podziel się!